Sklerotikon

Jen Jára Cimrman věděl vše, my ostatní zapomínáme. Proto je tu Sklerotikon. Zde najdete informace, které se často zapomínají. Naopak tu nenajdete vědecké články, složitá pojednání nebo úvahy. Heslem je stručně-jasně-použitelně. Obsah záložky můžete ovlivnit tím, že napíšete na judita.arnostova@frestone.cz svůj tip.

Sérum nebo plasma? Co do čeho odebírat

Odběr, odběrový materiál a skladování vzorku ovlivňuje výsledek z více než 40%!

Výběr nevhodné odběrové zkumavky pak může zcela zhatit jakékoli diagnostické ambice.Proto je dobré si osvěžit toto minimum :

krevní obraz: EDTA zkumavka
biochemie: srážlivá krev – na zkumavce je malým písmem napsáno SERUM nebo CLOT ACTIVATOR. Pokud si nejste jisti, je možné krev odebrat do zkumavky “bez ničeho” např. eppendorfka
hormony: srážlivá krev
koagulace: citrát
barbituráty: srážlivá krev – zkumavka BEZ GELU nebo zkumavka “bez ničeho”
FeLV, FIV, FIP: srážlivá krev

Nejčastější otázky kladené naší laboratoři:

Můžeme dostat zkumavky/odběrový materiál?
Svým klientům poskytujeme zkumavky zdarma, v počtu, který odpovídá jejich měsíční spotřebě. Poskytujeme zkumavky dvojího typu, a to s EDTA pro krevní obrazy a s aktivátorem srážení (sérové) na většinu ostatních parametrů. Dále našim klientům poskytujeme kontejnery na vzorky trusu a zkumavky na močový sediment, v počtu opět odpovídajícím jejich měsíční spotřebě.

Můžeme u vás měřit humánní vzorky? Jak se liší výsledky?
Ne. Naše laboratoř zpracovává pouze vzorky zvířat, pro tento účel je schválena. To ale není jediný důvod. Zatímco u biochemie je princip stanovení a soupravy, na kterých měření provádíme shodné s humánními, krevní obraz zvířete není možné spolehlivě vyšetřit na humánních analyzátorech, takže toto neprovádíme. Rovněž veškerá vyšetření, kde sledujeme antigeny nebo protilátky (infekční choroby koček, borrelia u psa) provádíme na druhově specifických soupravách a stejné je to s měřením hormonů. Proto např. vyšetření štítné žlázy z humánního vzorku by bylo zatíženo velkou chybou, stejně jako je tomu naopak. Příklad : humánní souprava pro celkový tyroxin je kalibrována pro referenční hodnoty 58-161 nmol/l – referenční hodnoty u psa začínají u 12 nmol/l.

Lze do laboratoře zaslat vzorek i když pro něj z nějakého důvodu nelze poslat náš svoz?
Lze, vzorky zaslané neodmítáme. Je však potřeba domluvit se na podmínkách – od zasílání plné krve poštou Vás budeme odrazovat, ale nalezneme přijatelné řešení, popř. poskytneme izolační materiál pro přepravu zmraženého séra. Vzorky na hematologická vyšetření nemá smysl posílat vzhledem k povaze materiálu byste nedostali validní výsledky.

Můžu si do laboratoře přivézt vzorek sám/sama?
Ano, dokonce to často vede k rychlejšímu vydání výsledků. Pokud spěcháte, nebo jste třeba veterinář mimo Prahu a blízké okolí a Váš klient/majitel se zrovna vyskytuje v Praze, není problém nám vzorek přivézt , my si ho od Vás převezmeme, zpracujeme a domluvíme vše potřebné. Prosíme, neplaťte nám za vyšetření hotově – nejsme na to vybaveni příslušnou pokladnou, takže za vyšetření Vám vždy vystavíme fakturu.

Jak laboratoři předat vzorek, když si ho k Vám chci přivézt sám/sama?

Mezi 11:00 a 18:00 – tj. v otevírací dobře laboratoře: Naší laboratoř lze najít na adrese Poděbradská 186/56, Praha 9 – Hloubětín, což je areál Tesla Hloubětín. Ať už jedete autem či MHD, k nám se nejlépe dostanete z ulice U Elektry, ne rovnou z Poděbradské (od hlavní vrátnice na Poděbradské jsme přes celý areál). MHD má dokonce zastávku, která se jmenuje U Elektry, jedná se o tramvaje číslo 8 a 25. Z ulice U Elektry je vchod do areálu Tesly, kde jsme hned za vrátnicí v budově U1 (která má poznávací znamení – dva výtahy, osobní a nákladní). U výtahů budovy U1 stačí počkat, vytočit číslo na naší pevnou linku (číslo je na každé žádance i zde na stránkách: 246 083 205). Mezi 11:00 a 18:00, kdy jsme v laboratoři, si pro vzorky přijedeme.

Mimo otevírací dobu laboratoře (dříve dopoledne): Před jedenáctou dopoledne je možné nechat na krátkou chvíli vzorek v naší přihrádce v podatelně areálu Tesly, která je v modré budově Tesla, hned u vrátnice na Poděbradské. Do modré budovy se dá vejít samootevíracími dveřmi, za nimiž je vestibul, kde je recepce a vstup do podatelny. Naše laboratoř má v podatelně svou přihrádku (číslo 13, Freston), kterou denně kontrolujeme. Pokud nám dáváte vzorek do podatelny, prosíme, zavolejte na svozový mobil (tedy 773 886 133), abychom podatelnu zkontrolovali hned v jedenáct, obvykle do ní chodíme kolem druhé odpoledne, kdy chodí pošta.